Co mówi rynek?

Siedem lat doświadczenia zawodowego i kilka godzin strategicznego sprawdzenia ofert na portalach z ogłoszeniami utwierdziło mnie tylko w nieco przygnębiającym przekonaniu: nie jest dobrze.

W wielu firmach, oferujących usługi z zakresu IT, Project Manager jest rozumiany jako dziwna hybryda Scrum Mastera i asystenta zespołu. Głównym zadaniem takiej osoby - poza baczną obserwacją pracy w sprintach - jest nieustanne upewnianie się, że jej team jest zadowolony, a projekt jest w miarę możliwości dostarczony na czas, w budżecie i zgodnie ze scopem. Ale zaraz, czy we współczesnym świecie, w którym najnowsze rozwiązania techniczne czasem dezaktualizują się w ciągu kilku dni od ich wypuszczenia, takie rozwiązanie ma być wystarczające?

Z project managementem przez lata

Zarządzanie projektem ma dość długą historię, którą możemy śledzić mniej więcej od lat 70. Zaczęło się od opisania metodologii Waterfall, do której później dołączyły Prince2 czy PMI. Następnie, w latach 90., postawiono kolejny, solidny kamień milowy, jakim było ogłoszenie Agile manifesto for software development. Wraz z nim pojawiły się wszystkie frameworki, zbudowane na jego bazie, takie jak Scrum, Kanban, Crystal, XProgramming czy DevOps.

W 2024 roku wciąż próbujemy znaleźć sposób, aby na czas (i w budżecie!) dostarczać naszym Klientom to, czego potrzebują. Wiemy jednak, że nie wystarczy po prostu pracować w Scrumie i trzymać kciuki, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Jako Project Managerowie musimy jasno zdefiniować, jak prowadzić nasze projekty, aby te odniosły sukces. Jak wygląda ten proces w Brainhubie?

10 obszarów project managementu

W naszym zespole zdecydowaliśmy się na metodologię Prince2Agile, która wspiera nas w ustaleniu procesów dla odpowiedniego zarządzania projektem. Oczywiście, te procesy są indywidualnie dopasowywane do każdego z projektów, ale ostatecznie zawsze mówimy o 10 obszarach, za które odpowiedzialny jest Project Manager:

  1. Time management - tak, aby projekt został dostarczony w odpowiednim terminie.
  2. Scope management - aby wymagania Klienta zostały spełnione.
  3. Cost management - aby zadania zostały wykonane w zaplanowanym budżecie, a sam projekt okazał się rentowny.
  4. Team management - aby praca była wykonana. Bez zespołu nie ma Project Managera.
  5. Quality management - aby utrzymać wysokie standardy jakości (to, jak w Brainhubie rozumiemy i dostarczamy wysoką jakość w projektach, to temat na osobny artykuł).
  6. Communication management - aby zasady komunikacji były jasne, a wszyscy zaangażowani rozumieli je dokładnie w ten sam sposób.
  7. Risk management - aby zapobiegać kryzysom, a w razie ich pojawienia się, szybko zidentyfikować, co poszło nie tak i jak to naprawić.
  8. Stakeholders management - mam tu na myśli nie tylko Klienta, ale i nasze wewnętrzne zespoły. Nie tylko developerskie!
  9. Business development - abyśmy mogli rozwijać nasze projekty i portfolio w oparciu o rzeczywiste potrzeby Klientów.
  10. Agile practices - ponieważ nie można zaprzeczyć ich zaletom (nastawienie na ograniczenie strat czy zaakceptowanie występowania zmian to tylko początek tej listy).

(Servant) leader

Kluczową rolą Project Managera w Brainhubie jest bycie liderem, który pomaga zespołowi i Klientowi identyfikować problemy. Robi to poprzez zadawanie pytań i analizę zaobserwowanych problemów z wielu różnych perspektyw.

Dobry PM zawsze upewnia się, że zespół wie, co należy zrobić i reaguje, gdy coś idzie niezgodnie z planem. Wspiera swój team we wszystkim, czego ten potrzebuje i pomaga mu efektywnie pracować, tak, aby specjaliści mogli w pełni wykorzystać swój potencjał. To PM dba o utrzymanie skupienia na priorytetach, jest również tą osobą, która wprost poinformuje Klienta, że czegoś nie da się zrobić lub zajmie to więcej czasu, niż początkowo zakładano. To też ktoś, kto dba o tak zwane team recognition - o utrzymanie w zespole poczucia, że wykonywana przez jego członków praca ma sens. Ostatecznie, jeśli odejmiemy z równania zespół, rola Project Managera staje się całkowicie zbędna. Jeśli PM dobrze wykonuje swoją pracę, to nieustannie upewnia się również, że Klienci są zadowoleni z otrzymywanych efektów.

Sprawdź nasze metody na dbanie o satysfakcję w zespole.

Gdzieś pomiędzy Scrum Guidem i PMBOK (Project Management Body of Knowledge) jest miejsce, w którym stoi nowoczesny Project Manager. Ta osoba wie, jak zarządzać projektem na strategicznym poziomie, co oznacza, że przy podejmowaniu decyzji bierze pod uwagę ich uzasadnienie biznesowe. Wie też jak mądrze pracować z praktykami Agile, aby zapewnić realizację celu biznesowego i odblokować możliwość szybkich zmian. Ta osoba jest servant leaderem, który lubi pracować z ludźmi i upewnia się, że zespół wie, dlaczego pracuje. I w końcu - Project Manager nigdy nie powie “nie ma sensu nic z tym robić”. Zamiast tego skupi się na działaniu, nie wymyślając setek powodów, dla których kolejne rozwiązania nie zadziałają.

W każdej organizacji Project Manager jest na wagę złota, jeśli tylko wie, że jedna rzecz w projekcie jest pewna, a jest to zmiana. Jego rolą jest zaakceptować jej ciągłą obecność i przestać jej zaprzeczać, a zamiast tego zarządzać zmianą w sposób, który pozytywnie wpłynie na cały projekt.

I tak w skrócie definiujemy rolę Project Managera w Brainhubie.

Interesuje Cię współpraca z nami? Sprawdź ogłoszenie na Regular IT Project Managera.

Bądź na bieżąco z tym co u nas!

Dziękujemy!
Oops! Something went wrong while submitting the form.